O ile studia zaoczne pozwalają na podjęcie pracy bez większego problemu, to w przypadku studiów dziennych studenci mogą mieć kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia, które będzie można połączyć z trybem nauki. Czas studiów to jednak doskonała pora na pierwsze doświadczenia zawodowe, które mogą być cenne przy szukaniu stałej pracy w przyszłości. Od czego zacząć poszukiwania pracy przy studiach dziennych i jak można dorobić jako student? Poznaj 10 sposobów na dodatkowy zarobek w czasie studiów!

Praca na studiach – jak dorobić na studiach dziennych?

Podejmując pracę już podczas studiów, studenci otrzymują szansę na zdobycie i doskonalenie umiejętności praktycznych, tak bardzo cenionych przez pracodawców. Jednak w przypadku studentów dziennych znalezienie opłacalnej pracy często jest utrudnione ze względu na długie lub nieregularne godziny zajęć. Przed podjęciem poszukiwań, warto dokładnie przeanalizować plan zajęć i określić swoją dostępność godzinową. Pod uwagę należy wziąć nie tylko możliwy zarobek, ale także konieczność nauki, aby pogodzić pracę ze studiami bez zaniedbywania egzaminów i zaliczeń.

Zdobywanie doświadczenia zawodowego można rozpocząć od pracy dorywczej, niekoniecznie ściśle powiązanej z kierunkiem studiów. Po ukończeniu studiów dostrzeżesz, że wielu pracodawców ceni nie tylko dyplom, ale także praktyczne umiejętności, które możesz nabyć nawet w pracy dodatkowej. Jakie więc zawody dają szansę połączyć studia dzienne z dodatkowym zarobkiem?

#1 Dostawca jedzenia

Rozwój technologii sprawił, że obecnie jedzenie można zamówić dosłownie o każdej porze dnia i nocy. Dało to szansę na zwiększenie zarobków lokali gastronomicznych, ale także na utworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie dla osób poszukujących dodatkowego zarobku. Doskonałym sposobem na połączenie studiów z pracą jest zarabianie jako dostawca jedzenia w popularnych aplikacjach – Bolt Food, Uber Eats i wielu innych. Do podjęcia pracy wystarczy mieć ukończone 18 lat, a także posiadać urządzenie mobilne i środek transportu (samochód, skuter lub rower).

Co ważne, do pracowania jako dostawca nie ma konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej. Zwykle wszelkie uregulowania dokonuje się przy współpracy z partnerem rozliczeniowym, który zajmuje się odprowadzaniem podatków od zarobku, a kurier tym samym pracuje w pełni legalnie. Ponadto dostawcy samodzielnie określają godziny swojej dostępności – może być to czas pomiędzy zajęciami, przed ich rozpoczęciem lub wieczorem, po wyjściu z uczelni. Wówczas można pracować tylko w wybranych przez siebie godzinach, bez narzucania ich przez pracodawcę. Wielu studentów przyznaje, że w pracy jako dostawca zarabiają nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

#2 Kurier

Innym zbliżonym do pierwszej propozycji sposobem na dodatkowy zarobek jest praca jako kurier w aplikacji. Wówczas do zarabiania potrzebne są podobne przedmioty jak w przypadku pracy jako dostawca jedzenia. Zadaniem kuriera jest zwykle odbieranie zamówień i dostarczanie ich do zamawiającego, a także np. robienie zakupów zgodnie z dostarczoną listą i ich późniejsze dowiezienie do klienta. Najpopularniejszymi aplikacjami, w których można pracować jako kurier są Glovo, Wolt, Stuart, XpressDelivery oraz Lola Market.

#3 Kierowca taksówki

Wiele osób kojarzy taksówki jako konieczność prowadzenia własnej działalności gospodarczej i samodzielne rozliczanie każdego zrealizowanego przejazdu. Nic bardziej mylnego! Coraz popularniejszym sposobem na zarobek jako student staje się praca jako kierowca w aplikacjach takich jak Uber, Bolt, czy Free Now. Zasady pracy są podobne jak w przypadku zarabiania jako dostawca jedzenia lub kurier – wystarczy zainstalować na urządzeniu mobilnym aplikację, określić godziny swojej dostępności, dodać podstawowe dane o sobie i o pojeździe, i… czekać na zainteresowanych przewozem!

kierowca-bolta

#4 Korepetycje

Dobrym sposobem na dodatkowy zarobek zarówno przy studiach zaocznych, jak i dziennych, jest udzielanie korepetycji. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób studiujących kierunki ścisłe lub językowe, gdyż takich właśnie korepetytorów brakuje na rynku pracy. Warto więc wrzucić do internetu ogłoszenie, w którym zareklamujesz swoje umiejętności, oraz zaoferujesz udzielenie korepetycji z określonych przedmiotów. Możesz także podjąć współpracę ze szkołami prywatnymi (np. w szkole nauki języków obcych).

#5 Płatny staż w firmie

Choć propozycje stażu zwykle wiążą się z niskim miesięcznym zarobkiem, to jest to szansa na zdobycie nieznanych umiejętności i poznanie nowych ludzi, którzy być może pomogą Ci w postawieniu kolejnych kroków w karierze. Warto szukać stażu zarówno w firmach związanych z kierunkiem studiów, jak i w miejscach niekoniecznie nawiązujących do Twojej przyszłej pracy. Pamiętaj, że każde znajomości i nowe doświadczenie są ważne dla przyszłego pracodawcy i mogą Ci pomóc w poszukiwaniu pracy na stałe.

#6 Robótki ręczne

Jeśli masz zdolności manualne, możesz spróbować dodatkowego zarobku w domowym zaciszu. Coraz więcej osób podejmuje się wykonywania makram, malowania obrazów na zamówienie, czy tworzenia papeterii okolicznościowej. Aby wypromować swoje umiejętności, możesz utworzyć konta w mediach społecznościowych i publikować na nich wykonane przez siebie robótki. Warto również poprosić o polecenia wśród swoich bliskich i znajomych.

#7 Kelner

Praca jako kelner w lokalach gastronomicznych to kolejny sposób na dodatkowy zarobek. Możesz podjąć się pracy weekendowej lub popołudniowej, jednak należy zaznaczyć, że grafiki pracowników często rozpisywane są z tygodniowym wyprzedzeniem. Warto wspomnieć, że w przypadku zatrudnienia w gastronomii (szczególnie w kilkugwiazdkowych restauracjach) można liczyć na napiwki.

#8 Opieka nad dziećmi

Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować pracy dodatkowej jako niania. Wielu rodziców poszukuje opiekunów do swoich dzieci w godzinach popołudniowych (np. gdy rodzice wracają z pracy później niż godzina wybierania dziecka z przedszkola, szkoły lub żłobka).

#9 Pomoc w codziennych obowiązkach

Poszukując pracy dodatkowej, warto przejrzeć ogłoszenia w internecie, gdyż wiele osób potrzebuje pomocy przy codziennych zajęciach, takich jak sprzątanie, gotowanie, czy opieka nad zwierzętami. Możesz podjąć się pracy nawet w kilku miejscach naraz i przeznaczać całe popołudnia na dodatkowy zarobek.

#10 Telemarketer

Niektórzy studenci w ramach pracy dodatkowej podejmują się zarobku na tak zwanej „słuchawce”. Praca jako telemarketer polega na wykonywaniu połączeń telefonicznych do osób znajdujących się w bazie kontaktów, a następnie oferowaniu im produktów lub usług dostępnych w danej firmie. Warto jednak wiedzieć, że jest to praca w korporacji, dlatego grafiki często ustalane są z góry na cały miesiąc. Ma to znaczenie szczególnie dla osób szukających zarobku w elastycznych godzinach pracy.

Praca na studiach – podsumowanie

Przed rozpoczęciem prawdziwej pracy zawodowej, związanej ze studiowanym kierunkiem, warto spróbować swoich sił w innych zawodach, które z pewnością przyniosą Ci nowe znajomości i tak cenione przez pracodawców doświadczenie. Na rynku pracy znaleźć można wiele opłacalnych zajęć, które możesz wykonywać w dowolnie ustalonych przez siebie godzinach, i które nie będą kolidować z codziennymi zajęciami na studiach. Przed rozpoczęciem współpracy pamiętaj jednak, aby decydować się na legalny zarobek i zawsze zawierać umowę z pracodawcą. Da Ci to pewność płynności finansowej i zabezpieczenie przed nagłą utratą pracy.