Student/uczeń a podatek VAT

Masz mniej niż 26 i/lub status studenta, a mimo to podatek został odliczony od Twojej wypłaty?

Wszelkiego rodzaju zwolnienia dla osób młodych oraz studentów dotyczą podatku dochodowego (PIT), a nie podatku od towaru i usług, czyli VAT (PTU). Jest to podatek nakładany na firmy i jest zależny tylko i wyłącznie od obrotu firmy i jednymi zwolnieniami jakie mogą być na podstawie ustawy o podatku VAT to:

  • Niski obrót firmy
  • Wykluczone towary/usługi

Gdzie możesz znaleść podatek VAT?

Wszędzie, o ile sprzedawca nie jest zwolniony z bycia płatnikiem VAT, to na każdym paragonie, fakturze, bilecie, opłacie za autrostradę itp znajdziesz informacje o wysokości podatku VAT. Czasami istnieje zamienna nazwa – PTU (rozwinięcie skrótu po Polsku). Dotyczy to również pracy w aplikacjach. Za każdym razem kiedy wystawiamy faktury:

  • W przypadku UBER/BOLT/FREENOW – dla klientów
  • W przypadku Glovo/Wolt/EATS/STUART/Deligoo/XpressDelivery – odbiorcami faktury są podane firmy.

To na fakturze jest naliczany podatek VAT który musimy zapłacić do 25 dnia kolejnego miesiąca na konto urzędu skarbowego.

W przypadku Uber/Bolt/FreeNow/Wolt/XpressDelivery/Deligoo – podatek jest pobierany z kwoty zarobionej bezpośrednio za kurs- ponieważ podane w aplikacjach kwoty są brutto.

Jeśli chodzi o Glovo, Stuart czy BoltFood, VAT jest doliczany do kwoty za Twoje przejazdy dlatego nie ma wpływu na wysokość Twojego rozliczenia.