Zwolnienie z podatku a VAT

Wszelkiego rodzaju zwolnienia dla osób młodych oraz studentów dotyczą podatku dochodowego (PIT), a nie podatku od towaru i usług, czyli VAT (PTU). Jest to podatek nakładany na firmy i jest zależny tylko i wyłącznie od obrotu firmy i jednymi zwolnieniami jakie mogą być na podstawie ustawy o podatku VAT to:

  • Niski obrót firmy
  • Wykluczone towary/usługi

Gdzie możesz znaleść podatek VAT?

Wszędzie, o ile sprzedawca nie jest zwolniony z bycia płatnikiem VAT, to na każdym paragonie, fakturze, bilecie, opłacie za autrostradę itp znajdziesz informacje o wysokości podatku VAT. Czasami istnieje zamienna nazwa – PTU (rozwinięcie skrótu po Polsku). Dotyczy to również pracy w aplikacjach. Za każdym razem kiedy wystawiamy faktury:

  • W przypadku UBER/BOLT/FREENOW – dla klientów
  • W przypadku GLOVO/WOLT/EATS/STUART/DELIGOO/XPRESSDELIVERY/UBEREATS – odbiorcami faktury są podane firmy.

To na fakturze jest naliczany podatek VAT który musimy zapłacić do 25 dnia kolejnego miesiąca na konto urzędu skarbowego. Jest to zależne tylko od faktu że nasza firma jest płatnikiem, Twoje zwolnienie nie ma na to żadnego wpływu.

W przypadku Uber/Bolt/FreeNow/UberEats – podatek jest pobierany z kwoty zarobionej bezpośrednio za kurs- ponieważ podane w aplikacjach kwoty są brutto.

Jeśli chodzi o Glovo, Wolt,Stuart, XpressDelivery – VAT jest doliczany do kwoty za Twoje przejazdy dlatego nie ma wpływu na wysokość Twojego rozliczenia.