Pracujesz, a mimo to ledwo wiążesz koniec z końcem? Zastanawiasz się, co mógłbyś zrobić, żeby poprawić swoją sytuację finansową, ale nie masz pomysłu, jak tego dokonać? Poniżej znajdziesz pomysły i propozycje na dodatkowy zarobek.

1. Zostań kurierem lub kierowcą w aplikacjach

Jeżeli masz skończone 18 lat, jesteś kulturalny, łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi, posiadasz telefon z dostępem do Internetu, a dodatkowo znasz topografię miasta i lubisz kontakt z ludźmi, to możesz zostać kurierem lub dostawcą jedzenia. Ta praca jest idealna dla Ciebie, dostarczaj posiłki do klientów.

Dostawcy jedzenia najczęściej poruszają się na rowerze, hulajnodze lub skuterze. To bardzo praktyczne ,,pojazdy”- dzięki którym kurierzy/dostawcy najszybciej dotrą z zamówieniem do klienta. Jeżeli posiadasz własny samochód, to jedzenie możesz dowozić również samochodem. Szybkość to priorytet w tej pracy – dostawcy nie każą klientom czekać, lecz obsługują ich w ekspresowym tempie.

Zalety pracy kuriera

Praca w charakterze kuriera/dostawcy jedzenia posiada wiele zalet:

  • nie musisz zakładać własnej działalności, ponieważ współpracując z partnerem rozliczeniowym, pracujesz legalnie na umowie zlecenie,
  • Ty decydujesz, ile godzin chcesz pracować i dla kogo, a także jakim pojazdem będziesz się poruszał,
  • dzięki MB Partner możesz pracować za pośrednictwem kilku najpopularniejszych aplikacji, takich jak np.: Glovo, Uber, Uber Eats, Bolt Food, Wolt itp.,
  • przejrzyste zasady rozliczeń, łatwy kontakt, atrakcyjne wynagrodzenie,
  • prosta rejestracja z pracodawcą i szybkie zatrudnienie sprawiają, że pracę możesz podjąć już w ciągu 24h od rejestracji,
  • możesz wypożyczyć plecak lub skuter u partnera rozliczeniowego.

Gdy skorzystasz z usług partnera rozliczeniowego, otrzymasz wsparcie, elastyczny przedział godzin pracy i szeroki dostęp do aplikacji, w których będziesz mógł pracować. Umowa zostanie podpisana online. Praca ta przynosi duże zyski i satysfakcję.

dostawca jedzenia - glovo

2. Załóż własny sklep internetowy

Nawet, jeżeli nie posiadasz własnego magazynu, możesz założyć sklep internetowy. Dzięki niemu będziesz mógł wysyłać towary do klientów bezpośrednio od producenta.

Masz biżuterię i ubrania, których nie używasz? Pozbądź się zalegających rzeczy. Nie ma sensu, byś je trzymał w domu. Skoro do tej pory z jakiegoś powodu ich nie założyłaś/założyłeś, nie będą Ci już potrzebne. Dzięki ich sprzedaży możesz zarobić dodatkowe pieniądze.

3. Praca zdalna: udzielaj korepetycji, bierz udział w badaniach focusowych, redaguj teksty

Praca zdalna sposobem na dodatkowy zarobek

Praca zdalna to świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby dorobić, nie wychodząc z mieszkania. Dodatkową zaletą pracy zdalnej jest to, że to Ty decydujesz, kiedy będziesz pracował (wieczorem, w weekendy, po powrocie ze swojej pracy). A co mógłbyś robić w najbardziej dogodnym dla Ciebie czasie? 

Zostań korepetytorem. Jeżeli masz odpowiednią wiedzę i dobry kontakt z dziećmi, korepetycje będą fajną alternatywą na dorobienie do pensji. Wystarczy dać ogłoszenie. Nie będziesz długo czekał na chętnych uczniów, którzy zechcą skorzystać z Twoich korepetycji. Zobaczysz, jaką będziesz miał satysfakcję, kiedy odniesiecie wspólne sukcesy. Odnoszący sukcesy uczeń to także zadowolony korepetytor.

Dołącz do badań focusowych. Firmy, którym zależy na podnoszeniu jakości pracy, chętnie korzystają z usług osób biorących udział w dyskusjach, bądź wypełniających płatne ankiety. Znając potrzeby rynku, mogą udoskonalić oferowane produkty i zadbać o lepszą obsługę obecnych i przyszłych konsumentów. Jest to świetny sposób na dorobienie do budżetu.

Pisanie sprawia Ci przyjemność? To świetnie. Zostań copywriterem. Pisaniem artykułów możesz dorobić do swojej pensji. Przy okazji wiele się nauczysz, zdobędziesz nowe umiejętności i doświadczenie.

4. Sprzedawaj zrobione przez siebie fotografie

Masz żyłkę do fotografowania? To świetnie! Sprzedawaj swoje fotografie i usługi. Możesz także promować swoje zdjęcia w internecie. Każde pobranie lub sprzedaż Twoich zdjęć to dla Ciebie dodatkowy zarobek z prowizji.
Możesz również zaproponować sesje zdjęciowe z okazji obchodzonych rocznic i uroczystości okolicznościowych (np. wesela, rocznice ślubu, narodziny dziecka, urodziny itp.). 

5. Pracuj w weekendy: wyprowadzaj psa, oferuj sprzątanie, roznoś ulotki, zostań przewodnikiem wycieczek

Masz wolne weekendy? Szkoda byłoby zmarnować tyle wolnego czasu. Sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy i znajdź coś dla siebie: wyprowadzanie psa na spacer, sprzątanie, roznoszenie ulotek czy oprowadzanie wycieczek po mieście. Weekendowa praca dorywcza na pewno poprawi Twój domowy budżet. Pamiętaj, żadna praca nie hańbi, dlatego warto korzystać z dodatkowych źródeł dochodu. 

Wyprowadzanie psa

Kochasz zwierzęta? To świetnie. Rozejrzyj się, może w pobliżu mieszka ktoś, kto planuje wyjazd na wakacje, a ma psa. Zaproponuj, że mógłbyś zaopiekować się jego/ich pupilem. Karmienie, czy wyprowadzanie psów na spacer to przyjemne zajęcie. Ludzie zapracowani chętnie korzystają z takiej usługi.

A być może ta sama rodzina potrzebuje kogoś, kto posprzątałby ich mieszkanie? Każdą pracę należy wykonywać sumiennie i dokładnie. Jeżeli zdobędziesz ich zaufanie, to wszyscy będziecie zadowoleni z nawiązanej współpracy.

Wolny czas możesz także wykorzystać na roznoszenie ulotek. Wiele firm nadal preferuje papierową formę reklamy. Taką pracę z pewnością ułatwi samochód. Możesz ponadto na szybie swojego samochodu nakleić ulotki firmy, która zapłaci Ci za taką formę reklamy.

Jeśli znasz swój region lub miasto, możesz oprowadzać wycieczki, czyli zostać przewodnikiem po mieście. Jeżeli posługujesz się językiem obcym, to Twój dodatkowy atut. Wykorzystuj swoje umiejętności, ponieważ każde zlecenie to szansa na dodatkowe źródło zarobku.

6. Prace sezonowe: zbieranie warzyw i owoców, wynajem pokoju, koszenie trawnika

Zbieranie grzybów

Przyroda rządzi się swoimi prawami. Korzystając z pory zbiorów, zaangażuj się w zbieranie grzybów, jagód, zrywanie porzeczek, agrestu, ogórków. Grzyby możesz także suszyć, suszone są zdecydowanie droższe niż świeże.

Posiadasz wolny pokój w swoim domu? Niech się nie marnuje. Wynajmij go – niech zarabia. Przecież każdy grosz się przyda. Wielu turystów szuka noclegu podczas swoich wędrówek po lubianych szlakach i ścieżkach przyrodniczych.

Trawnik wymaga pielęgnacji. Nawet jego koszenie możesz potraktować jako pracę dorywczą. Ludzie przytłoczeni nadmiarem zajęć, chętnie przekazują część swojego wynagrodzenia osobie, która by ich w tym wyręczyła.

7. Zostań opiekunem dziecka lub osoby starszej

Zarówno opieka nad dzieckiem jak i osobami starszymi jest zajęciem odpowiedzialnym, ale i wdzięcznym. Skorzystaj z polecenia znajomych, przejrzyj ogłoszenia z Twojego regionu. Dzieci i seniorzy przywiązują się do swoich opiekunów.Ich uśmiech na widok niani/opiekunki to najwyższa, a jednocześnie bezcenna nagroda. 

8. Testuj gry komputerowe

Dużą popularnością cieszą się gry komputerowe. Aby wykryć ich ewentualne błędy lub wady, firmy wynajmują testerów, którzy podzielą się swoimi uwagami dotyczącymi zgodności z wymaganiami, funkcjonalności i wytrzymałości produktów. To pracochłonne, ale bezpieczeństwo przede wszystkim.

9. Prowadź bloga lub udzielaj się w mediach społecznościowych

Prowadzenie bloga to fajny sposób na wyrażanie swojej opinii na każdy temat, a więc możesz dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, omawiając interesujące Cię zagadnienia.

Jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, to jako ekspert możesz udzielać porad i wskazówek, dotyczących np.: porad kulinarnych, pielęgnacji włosów, projektowania wnętrz. Inni chętnie z nich skorzystają. Wspólne dyskusje oraz wymiana poglądów przyniosą Ci popularność, a co za tym idzie, również zarobek. 

Zaangażuj się w prowadzenie firmowych profili na instagramie lub facebooku i zarabiaj na prowizji za dokonaną w ten sposób sprzedaż produktów i usług. Pracuj aktywnie, wyrażaj swoje opinie, bierz udział w dyskusjach – im więcej ludzi zdecyduje się na zakup oferowanych produktów lub usług danej firmy, tym wyższe będą Twoje zarobki. Marketing afiliacyjny to naprawdę dochodowy interes.

10. Nietypowe sposoby na dodatkowy zarobek

Jeżeli zbliżają się wybory (np. parlamentarne), zgłoś swoją kandydaturę do udziału w pracach komisji wyborczej.

Popularne i lubiane program/teleturnieje telewizyjne potrzebują statystów. Weź udział w castingu. Taka wizyta w telewizji bywa pouczająca i ekscytująca, może także dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń.

Zarabiaj na sprzedaży starych płyt DVD, CD, nieużywanego telefonu, elektroniki. Nie wiesz, co zrobić z takimi rzeczami? Sprzedaj je, jeśli chcesz zarobić, a przy okazji nieco posprzątać. A może gdzieś na strychu wala się stare radio. Koneserzy chętnie się nim zainteresują, wykorzystaj to.

Czym kierować się przy wyborze dodatkowej pracy dorywczej?

Decydując się na pracę dorywczą, ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące warunki:

  • a) zastanów się, co chciałbyś robić i ile czasu jesteś w stanie na nią poświęcić (każda praca dodatkowa wymaga Twojego zaangażowania i częściowej rezygnacji z czasu wolnego, dlatego jeżeli jesteś na to gotowy, to zdecyduj, która praca przyniesie Ci najwięcej radości),
  • b) przeanalizuj, na co jest popyt na rynku (bardziej cenisz sobie pracę zdalną, czy kontakt z klientem?),
  • c) dopytaj o warunki zatrudnienia (czy będzie to umowa o dzieło, umowa o pracę tymczasową, czy umowa zlecenie),
  • d) poznaj opinie dotyczące wiarygodności pracodawcy (nie daj się oszukać, poczytaj opinie o przyszłym pracodawcy).
Praca dodatkowa

Zarobienie dodatkowych pieniędzy – Podsumowanie

Dodatkowe pieniądze zawsze cieszą, mimo że wymagają zaangażowania i rezygnacji z niektórych przyjemności. Pamiętaj również, abyś robił to, co lubisz i co Cię rozwija.

Każda praca dodatkowa, każde przyjęte zlecenie to dla Ciebie zysk finansowy. Powodzenia!