O zawodzie taksówkarza i jego zarobkach krążą opinie bardzo różne – z jednej strony kierowców taksówek postrzega się jako świetnie zarabiających, z drugiej oni sami pilnie strzegą szczegółów dotyczących swoich wynagrodzeń. Czy rzeczywiście zarobki taksówkarza są tak wysokie? Okazuje się, że można z nich całkiem wygodnie i dostatnio żyć. Jak to zrobić? Ile zarabia taksówkarz zrzeszony w Bolt czy Uber?

Praca taksówkarza – kto może ją wykonywać?

Zanim zajmiemy się sprawą wynagrodzenia, krótko omówimy wymagania, jakie spełnić musi przyszły kierowca taxi – to z pewnością nie jest zawód dla każdego. Aby więc móc świadczyć usługę przewozu osób, kandydat musi:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać prawo jazdy kategorii B,
  • mieć licencję taksówkarską na wykonywanie krajowego transportu drogowego,
  • mieć własny samochód (lub być jego współwłaścicielem) z wpisem TAXI w dowodzie rejestracyjnym,
  • zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu kierowcy taksówki.

Aby móc wykonywać obowiązki taksówkarza, trzeba spełnić wszystkie wyżej wymienione kryteria. W niektórych firmach jest to jednak łatwiejsze niż w innych.

Ile zarabia taksówkarz? To zależy

Wynagrodzenie taksówkarza uzależnione jest nie tylko od ilości wykonanych przez niego kursów, ale też od korporacji taksówkarskiej, w której jest zrzeszony i oczywiście od regionu, w którym pracuje. W dużych miastach zarobki są wyższe niż w mniejszych, bo i popyt na przewóz pasażerów jest większy. Większość taksówkarzy pracuje dla korporacji, choć zdarzają się i tacy, którzy decydują się na własną działalność gospodarczą.

Uber

Praca jako Uber cieszy się coraz większą popularnością — i nie bez powodu. To najbardziej znana firma świadcząca usługi transportu drogowego, która działa w setkach miast nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Gwarantuje stabilność zatrudnienia oraz bardzo elastyczne warunki pracy. Aby zostać taksówkarzem Uber, nie musisz zakładać własnej działalności — wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy na stronie MB Partner, prześlesz wszystkie wymagane dokumenty i podpiszesz umowę. Firma pomaga także zdobyć licencję taksówkarską.

W przypadku pracy dla Uber możesz osiągnąć wiele korzyści, nie tylko materialnych, ale związanych przede wszystkim z warunkami zatrudnienia. Nie musisz stać godzinami na postoju, aby znaleźć i przewieźć pasażera — o tym, że klient złożył zamówienie, dowiesz się za pośrednictwem aplikacji Uber, często w czasie aktualnie realizowanego kursu. Możesz wybierać krótsze albo dłuższe trasy i pracować kiedy chcesz oraz jak długo chcesz – po kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie. Albo wziąć dzień wolny.

Uber

Zarabiaj jako kierowca Ubera!

Zaczynam pracę

Zarobki Uber wynoszą około 30 złotych na godzinę i uzależnione są od ilości kursów oraz długości tras. Z łatwością można więc obliczyć ile zarobi kierowca taksówki: przyjmując, że będzie pracował 8 godzin dziennie przy najwyższej stawce, może osiągnąć wynagrodzenie prawie 5 tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowa zaleta to cotygodniowe wypłaty wynagrodzenia dla taksówkarza.

kierowca pomaga klientce włożyć bagaż do taksówki

Bolt

Praca w Bolt także polega na przewozie osób. Firma ta oferuje usługi w ponad 40 krajach na całym świecie, zapewnia więc stabilność zatrudnienia. W Polsce zaskarbiła sobie już zaufanie i sympatię tysięcy klientów oraz samych taksówkarzy, którzy dla niej pracują.

Jak zostać kierowcą Ubera lub Bolta? W przypadku współpracy z Bolt, wymagania wobec kierowcy są podobne – umiejętność poruszania się w ruchu drogowym i prawo jazdy kategorii B, kasa fiskalna, samochód i wpis TAXI do dowodu rejestracyjnego, ukończone 18 lat i zaświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwa. Taka sama jest również forma zatrudnienia.

Co ciekawe, z łatwością można połączyć pracę dla Bolt i Uber – i wielu kierowców tak właśnie robi. Taksówkarze mogą wówczas realizować jeszcze więcej kursów, a dzięki temu ich zarobki rosną.

kierowca Bolt

Zarabiaj jako kierowca Bolta!

Zaczynam już dziś!

Free Now

Free Now to kolejna możliwość pracy w zawodzie taksówkarza. Z punktu widzenia samego kierowcy jest to naprawdę opłacalne zajęcie – firma zapewnia atrakcyjny system prowizji oraz liczne funkcje aplikacji, dzięki którym kierowca TAXI nie traci czasu na puste przejazdy czy możliwość otrzymania zleceń na przejazdy z wyprzedzeniem (to ułatwia planowanie dnia pracy) oraz wiele innych rozwiązań, które podnoszą efektywność i opłacalność tej pracy.

Usługę pośrednictwa w zatrudnieniu dla Free Now, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pracy dla Bolt czy Uber, świadczy firma MB Partner. Co zyskuje na niej kierowca taksówki? Przede wszystkim:

  • brak konieczności zakładania działalności gospodarczej i legalna praca na podstawie umowy zlecenia. Dzięki temu kierowca nie musi prowadzić księgowości;
  • firma zapewnia możliwość skorzystania z wszelkich dostępnych ulg podatkowych, a dodatkowo karty paliwowe i zniżki na mycie samochodów czy zakup akcesoriów;
  • praktyczne wsparcie – wypożyczenie kasy fiskalnej i taksometru, terminal płatniczy, bezpłatny wypis z licencji i wiele innych.

To wszystko sprawia, że praca taksówkarza staje się łatwiejsza i bardziej opłacalna.

FreeNow

Chcesz pracować jako kierowca Free Now?

Zaczynam już dziś

Inne możliwości pracy jako kierowca TAXI

Zawód taksówkarza można wykonywać także dla innych korporacji lub na własną rękę. Trzeba jednak przyznać, że praca taksówkarza niezrzeszonego to zwykle praca na granicy opłacalności i związana jest z brakiem jakiegokolwiek wsparcia w zakresie otrzymywania zleceń, prowadzeniem pełnej księgowości i założeniem działalności gospodarczej. Trudno też liczyć na rabaty na paliwo. Ile zarabia taksówkarz pracujący na własny rachunek? Szacuje się, że jego średnie zarobki około 2- 3 tysięcy zł miesięcznie.

Jak pracować na wysokie zarobki?

Zarobki kierowcy Bolta, Uber i Free Now zależą przede wszystkim od ilości godzin, jakie kierowca poświęci na pracę. Kierowca zrzeszony we wszystkich trzech aplikacjach może liczyć na prawie nieprzerwany strumień zleceń i nie musi się obawiać, że nie da rady znaleźć klientów.

Ważna jest natomiast doskonała znajomość topografii miasta, która pozwoli kierowcy poruszać się po nim szybko i sprawnie, co skróci czas przejazdów i umożliwi przyjęcie kolejnego zlecenia na kurs.

Pracując w ramach aplikacji Uber, Bolt czy Free Now warto też przystępować do różnego rodzaju konkursów, dzięki którym można otrzymać dodatkowe wynagrodzenie lub podnieść stawkę za kursy.

Podsumowanie

To, ile zarabia kierowca TAXI, zależy od wielu czynników, spośród których decydującym jest firma, dla której świadczy usługi. Taksówkarz jednak może mieć wpływ na wysokość swoich zarobków i uczynić ze swojego zawodu dochodowe i satysfakcjonujące zajęcie.