Uber jest usługą, która cieszy się wciąż rosnącą popularnością i z której korzystać można już w 84 krajach całego świata. To także aplikacja, dzięki której znalezienie samochodu z kierowcą staje się proste, wygodne i zdecydowanie tańsze niż w przypadku taksówki. Jak korzystać z aplikacji z punktu widzenia kierowcy i klienta? Czy współpraca z marką Uber się opłaca?

Czym jest Uber i jak działa?

Uber to usługa, która pozwala zamówić przejazd – umożliwia więc łączenie klientów i kierowców oferujących podwózkę. Usługa i aplikacja Uber działają w Polsce od roku 2013 w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Wrocław oraz na terenie Aglomeracji Śląskiej. Kierowcy Ubera to zarejestrowani w systemie użytkownicy, którzy zdecydowali się udostępnić swój samochód w celu zapewnienia przewozu pasażerów w danej lokalizacji.

Aplikacja jest bardzo intuicyjna w użytkowaniu – zarówno z punktu widzenia klienta, jak i samego kierowcy. Wystarczy, aby osoba potrzebująca podwózki zgłosiła trasę przejazdu – swoją lokalizację i miejsce docelowe, a zostanie jej przydzielony odpowiedni kierowca. A oto szczegóły.

Uber

Zarabiaj jako kierowca Ubera!

Zaczynam pracę

Z perspektywy klienta

Aby korzystać z usługi, należy zainstalować na swoim smartfonie aplikację Uber, a następnie zgłosić potrzebę skorzystania z podwózki. W tym celu należy podać swoją lokalizację – początkowy punkt przejazdu – dzięki czemu aplikacja automatycznie znajdzie najbliższego kierowcę samochodu zgłoszonego do współpracy. Miejsce odbioru można podać na jeden z dwóch sposobów:

  • dzięki GPS – wystarczy mieć włączoną lokalizację w smartfonie,
  • uzupełnić adres ręcznie – ta opcja jest niezastąpiona gdy chcesz za pośrednictwem aplikacji Uber zamówić przejazd z innego miejsca niż to, w którym aktualnie się znajdujesz.

Teraz jeden z kierowców działających w ramach Ubera musi zaakceptować Twoje zgłoszenie – aplikacja automatycznie udostępni Ci jego najważniejsze dane, między innymi markę samochodu i jego numer rejestracyjny oraz ocenę kierowcy. Kiedy natomiast wpiszesz adres miejsca docelowego, będziesz mógł poznać szacowaną wysokość opłaty za kurs. Możesz również poznać planowaną trasę oraz czas przejazdu.

Po złożeniu zamówienia masz 5 minut, aby bezpłatnie je anulować. Rozliczenie za kurs odbywa się automatycznie po dotarciu do celu, a opłata jest pobierana z Twojej karty bankowej. Nie musisz więc mieć przy sobie gotówki, aby zapłacić za przejazd Uberem. Ostatnim etapem jest wystawienie oceny kierowcy Ubera – skala jest pięciostopniowa, możesz uzupełnić ją o dodatkowy komentarz.

Z perspektywy kierowcy

Z punktu widzenia kierowców współpraca z Uberem jest równie prosta. Każdy z nich otrzymuje za pośrednictwem aplikacji powiadomienia o zgłaszanych w okolicy zamówieniach na przejazdy. Może zaakceptować lub odrzucić zamówienie. Jeśli je przyjmie, jego zadaniem będzie odebranie pasażerów ze wskazanego adresu i zapewnienie transportu w miejsce docelowe.

kierowca taksówki

Oczywiście jednym z priorytetów Ubera jest również dbałość o komfort i bezpieczeństwo klientów – dlatego też każdy przyszły kierowca musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz mieć prawo jazdy od minimum roku.

Formy współpracy z Uber

Dotychczas jedyną dostępną dla partnerów Ubera formą współpracy była działalność gospodarcza – kierowca sam musiał rozliczać się z Urzędem Skarbowym i odprowadzać składki oraz posiadać kasę fiskalną, a także, podobnie jak w przypadku taksówek, taksometr i licencję. Przysparzało im to jednak nie lada problemów.

Obecnie jednak mogą oni wybrać bardziej dogodną formę pracy. MB Partner – partner Uber oferuje zatrudnienie kierowców na podstawie umowy, zdejmując z nich tym samym obowiązek samodzielnego dopełnienia wszelkich formalności. Zatrudniony może również wypożyczyć od firmy konieczny do pracy sprzęt.

Współpraca z Uberem może być nie tylko świetną przygodą, ale przede wszystkim trafionym pomysłem na zarobienie pieniędzy – wystarczy mieć sprawny samochód w dobrym stanie technicznym, prawo jazdy oraz „czystą kartotekę”. Teraz niepotrzebna Ci jest nawet działalność gospodarcza, aby zacząć pracować dla Ubera i cieszyć się z elastycznych warunków zatrudnienia.

Uber

Pracuj jako kierowca Uber już dziś

Zaczynam pracę