Być może od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad dodatkowym zajęciem, które będzie zarówno ciekawe, jak i dochodowe. Jeśli mieszkasz w większym mieście i lubisz spędzać czas za kierownicą, to praca jako kierowca Ubera lub Bolta z pewnością jest dla Ciebie. Właściwie każdy może nim zostać, jeśli tylko spełni kilka prostych wymogów. Sprawdź, jak zostać kierowcą Ubera bądź Bolta i czy masz predyspozycje do tego zawodu!

Czym są Uber i Bolt?

Są to międzynarodowe firmy świadczące usługi transportowe dla pasażerów. Można je porównać do zwykłego TAXI, jednak istnieje wiele różnic pomiędzy nimi a tradycyjną taksówką. W Polsce z tego typu usługą spotkamy się jedynie w większych miastach, jednak lista miejsc, w których pojedziesz Uberem bądź Boltem stale się wydłuża.

Do korzystania z przewozów klienci potrzebują jedynie smartfona z odpowiednią aplikacją, do której podpięta jest ich karta płatnicza. Wystarczy, że zgłoszą w aplikacji potrzebę transportu, a ona trafia do jednego z kierowców, który jest w pobliżu. Aplikacja pozwala śledzić czas przyjazdu kierowcy do zamawiającego oraz dostarcza wszystkich informacji na temat niego, a także samochodu, którym będziemy podróżować. Po dojechaniu na wskazane w aplikacji miejsce automatycznie zostaje pobrana należna kwota, tak więc w Uberze czy Bolcie nie korzysta się z gotówki. Ponadto to aplikacja dyktuje cenę – kierowca dowiaduje się o niej dopiero po zainkasowaniu pieniędzy.

Jak wygląda praca jako kierowca Ubera lub Bolta?

Praca kierowcy Ubera lub Bolta podobna jest do pracy zwykłego taksówkarza, z tą różnicą, że kontakt z klientem oraz płatności odbywają się za pomocą aplikacji. Kierowca otrzymuje zgłoszenie przejazdu, które musi zaakceptować. Następnie wyświetlają się mu dane zamawiającego pasażera oraz lokalizacja, pod którą ma przyjechać. Aplikacja współdziała z Google Maps, dlatego nie musi się martwić o kwestie związane ze znajomością danego miasta czy błądzenie. Po zakończonym kursie na konto kierowcy wpływa określona z góry kwota, na którą on sam nie ma wpływu.

Wysokość opłaty za kilometr może się różnić w zależności od godzin, w których jest realizowany transport lub ilości kierowców dostępnych w okolicy, dlatego niekiedy można zarobić za przejazd więcej, a niekiedy niestety mniej. Mimo wszystko zarobki osoby, która jeździ około 20 godzin tygodniowo, wynoszą nawet ponad 2000 złotych.

Czy nadaję się do pracy jako kierowca?

Jeśli interesuje cię zawód kierowcy przewozów pasażerskich, ale nie jesteś pewien czy się do tego nadajesz, odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań:

 1. Czy lubisz jeździć samochodem, a za kierownicą czujesz się pewnie?
 2. Czy masz podzielną uwagę?
 3. Czy jesteś uprzejmy, opanowany i pomocny?
 4. Czy obce ci są problemy z koncentracją?
 5. Czy z łatwością nawiązujesz kontakt z nieznajomymi?
 6. Czy cechuje cię wysoka kultura osobista i uczciwość?
 7. Czy jesteś w stanie pracować w nocy?

Jeśli na większość lub nawet wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że jesteś idealnym kandydatem na kierowcę Ubera lub Bolta!

Wymagania dotyczące kierowcy

Okej, wiesz już, że chcesz zawodowo przewozić pasażerów. Ale sama chęć pracy to za mało. Aby zostać kierowcą Ubera albo Bolta, należy spełnić wszystkie warunki stawiane zarówno przez właścicieli aplikacji, jak i prawo. Poniżej znajdziesz dokładne informacje na temat tych wymogów.

Uber

Aby jeździć „pod szyldem” Ubera musisz na początek zainstalować aplikację i założyć przez internet swój profil. Następnie należy przesłać drogą elektroniczną niezbędne dokumenty. Są to:

 • dowód osobisty (uwaga, musisz mieć ukończone co najmniej 20 lat),
 • prawo jazdy (ważne minimum od roku),
 • zaświadczenie o niekaralności,
 • świadectwo odbycia testów psychologicznych i badań lekarskich,
 • zdjęcie profilowe (wymagania jak przy dowodzie osobistym),
 • opcjonalnie: dane działalności gospodarczej (druk z CEIDG, KRS, NIP i VAT).

Ponadto każdy kierowca Ubera musi obecnie posiadać licencję taksówkarską. Jeśli jej nie posiadasz, możesz wyrobić ją sam lub zwrócić się o pomoc w Centrum Wsparcia Kierowców Ubera.


Praca jako Uber jest możliwa dopiero po weryfikacji naszego profilu. Dostaniemy również zaproszenie na spotkanie informacyjne.

Uber

Pracuj jako kierowca Uber już dziś

Zaczynam pracę

Jaki samochód powinien mieć kierowca Ubera?

Będąc kierowcą Ubera możesz świadczyć usługi z wykorzystaniem własnego samochodu, jednak musi on pasować do panujących ogólnie standardów. Przede wszystkim twoje auto powinno być w dobrym stanie technicznym i być zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej dla co najmniej 5 osób. Oczywiście konieczne są aktualne ubezpieczenie i przegląd techniczny. Preferowane są 4/5 drzwiowe sedany, nie starsze niż z 2002 roku.

Uber poprosi, aby złożyć dokumenty dotyczące samochodu. Są to:

 • dowód rejestracyjny,
 • zaświadczenie o przeglądzie technicznym,
 • potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OC,
 • wyciąg z licencji taksówkarskiej właściciela i stempel w dowodzie rejestracyjnym.
Uber - wymagania kierowcy

Bolt

By zostać kierowcą Bolta, musisz posiadać działalność gospodarczą lub umowę z jednym z partnerów flotowych. Następnie konieczna jest rejestracja w serwisie Bolt. Podczas zakładania konta wymagane jest:

 • podanie adresu e-mail oraz polskiego numeru telefonu,
 • podanie dokładnych danych pojazdu (również model i numer rejestracyjny),
 • wysłanie skanów dowodu osobistego i prawa jazdy,
 • dodanie zdjęcia profilowego,
 • posiadanie licencji taksówkarskiej i zaświadczenia o niekaralności.

Jak widać, praca w Bolt jest możliwa po spełnieniu podobnych wymagań, jak w przypadku Uber, dlatego proces zostania kierowcą również jest zbliżony.

kierowca Bolt

Zarabiaj jako kierowca Bolta!

Zaczynam już dziś!

Wymogi prawne dla osób świadczących przewozy pasażerskie

Uber początkowo nie był dobrze przyjęty przez taksówkarzy, którzy głośno oskarżali kierowców o łamanie prawa. Dlatego w 2020 roku uchwalono ustawę, która dokładnie określa sprawowanie takich usług na terenie Polski.

Wprowadzono obowiązkową licencję taksówkarską, odpowiednie oznaczania samochodów służących do przewozów pasażerskich oraz dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Oczywiście przewoźnicy muszą rozliczyć podatek od zarobionej sumy pieniężnej.

Konieczne jest więc posiadanie komputera lub urządzenia z systemem android do obsługi wirtualnej kasy fiskalnej. Według prawa taki sprzęt podobnie jak tradycyjną kasę należy zachować przez 5 lat po zamknięciu działalności, a zniszczenie lub zgubienie wymaga zakupu nowego.

Czy bycie kierowcą Ubera/Bolta się opłaca?

O ile początkowe lata działalności Ubera czy Bolta przynosiły ogromne zyski, o tyle ostatnio zaczęły one maleć ze względu na koszty związane z wprowadzeniem ustawy Lex Uber. Niestety te pojawiają się już na samym starcie. Musisz zainwestować w badania, wyrobienie licencji, zakup urządzeń umożliwiających obsługę wirtualnej kasy fiskalnej, a na dodatek dochodzą do tego spore opłaty wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Nie zapominajmy także o tym, że konieczny jest samochód, który spełnia dane wymagania. Czy przy tym wszystkim da się jeszcze zarobić?

Oczywiście, że tak. Potrzebne są do tego chęci, determinacja i spora ilość odbytych kursów. Albo można łatwiej i lepiej – mianowicie poprzez współpracę z odpowiednim partnerem flotowym.

Współpraca z MB Partner – czy warto?

Nawiązanie współpracy z firmą partnerską jest bardzo opłacalne dla przyszłego kierowcy Ubera czy Bolta. Przede wszystkim flota załatwia większość formalności, łącznie z zakładaniem konta kierowcy czy późniejszym prowadzeniem księgowości. Tak więc nie musisz się martwić o trudy związane z własną działalnością gospodarczą i zakupem niezbędnego sprzętu.

MB Partner dostarcza urządzenia do obsługi wirtualnej kasy fiskalnej, co pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas spędzony na sprawach urzędowych. Przejazdy są automatycznie fiskalizowane, a sprzęt zwrócisz wraz z chwilą rezygnacji z bycia kierowcą.

Ponadto możesz uzyskać u nas wypis z licencji taksówkarskiej, nie tylko taniej niż samodzielne uzyskanie licencji, ale także i ze znacznie mniejszą ilością formalności. Pomagamy wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty.

Dzięki MB Partner zyskasz również:

 • wsparcie w kontakcie z Uber i Bolt i pomoc w trudnych sytuacjach,
 • umowy na karty paliwowe ze sporymi rabatami,
 • korzystne warunki umowy,
 • niższe podatki niż dla prowadzących działalność, a także brak podatków dla osób poniżej 26 roku życia.
jakich dokumentów wymaga Uber i Bolt

Jak nawiązać współpracę z firmą partnerską?

Tak naprawdę nie wiele dzieli Cię od zostania przewoźnikiem aplikacji Uber lub Bolt!

Aby korzystać z pośrednictwa MB Partner, najlepiej od razu zarejestruj się na stronie i wypełnij profil kierowcy. Następnie pozostaje już tylko podpisanie odpowiedniej umowy i wprowadzenie ustawień płatności. Jak widzisz, jest to bardzo proste.