Stały rozwój usług z branży kurierskiej sprawia, że pracy jako kurier poszukuje coraz to więcej osób i coraz więcej poszukujących tę pracę dostaje. Rozwijająca się technologia sprawiła jednak, że tradycyjne firmy kurierskie często są zastępowane przez nowoczesne aplikacje mobilne, w których to można zlecić doręczanie przesyłek i innych przedmiotów z punktu A do punktu B. Czym różni się praca tradycyjnego kuriera od kuriera pracującego w aplikacji? Która opcja jest lepsza? Ile zarabia kurier i jak nim zostać? Przeczytaj!

Jak wygląda praca kuriera?

Głównym zadaniem kuriera jest realizowanie odbiorów przesyłek od klientów prywatnych lub z punktów kurierskich i dostarczanie ich pod wskazany adres. Warto jednak wiedzieć, że firmy kurierskie mają także wiele klientów firmowych, którzy zlecają regularny odbiór przesyłek i przewożenie ich do kolejnych punktów, co sprawia, że nigdy nie jest dokładnie określone, jak wiele przesyłek trzeba będzie rozwieźć danego dnia.

Chcesz pracować jako kurier?

Tradycyjny zawód kuriera

Codzienna praca tradycyjnych kurierów nie zaczyna się jednak od uruchomienia zapakowanego wcześniej samochodu i nie kończy się w momencie przekazania odbiorcy ostatniej w danym dniu przesyłki.

Trzeba wiedzieć, że do zadań kurierów należy także poranny załadunek paczek na sortowni (często także w godzinach nocnych), co sprawia, że kurier to także pracownik fizyczny. Ponadto zadaniem kuriera jest wieczorne zdanie zebranych przesyłek, rozliczanie się z gotówki za paczki opłacone za pobraniem oraz przywiezienie dokumentów zwrotnych lub przewozowych.

Szacuje się, że dziennie kurierzy dostarczają od 50 do 100 paczek pod około 50 adresów. Wówczas, aby zdążyć z wykonaniem swoich zadań w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy, tradycyjny kurier musi dostarczać co najmniej jedną paczkę co około 10 minut. Trzeba przyznać, że ze względu na korki uliczne, czy problemy z zaparkowaniem dużym samochodem dostawczym rozwiezienie wszystkich paczek w ciągu dnia pracy może być po prostu niewykonalne.

Co więcej, kurierzy większych firm przyznają, że nie jest do końca wiadome, ile zarobią w danym miesiącu. Wypłaty zwykle zależą od wykonanej pracy. Poza problemami logistycznymi należy także wspomnieć o tym, że na kurierach spoczywa ogromna odpowiedzialność za przesyłki – nie mogą one bowiem zostać dostarczone jako zniszczone, uszkodzone lub niekompletne.

praca - kurier w aplikacji

Kurier w aplikacji

Praca kuriera, który rozpoczął zarabianie poprzez aplikację, zdecydowanie różni się od pracy w tradycyjnej firmie kurierskiej. O ile głównym zadaniem jest także doręczanie do klienta zamówionych produktów, to różnice pojawiają się już w samym systemie pracy kurierów.

Przede wszystkim kurierzy pracujący np. w aplikacji XpressDelivery lub Stuart, mogą wybrać wygodny dla siebie środek transportu. Wówczas może to być zarówno samochód, jak i rower, skuter, a nawet hulajnoga. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w dużych miastach, gdzie przemieszczanie się i parkowanie samochodem dostawczym jest utrudnione. Ponadto kurierzy samodzielnie określają, ile paczek dziennie chcieliby przewieźć. Jak to działa?

Otóż przykładowo praca w Glovo polega na tym, że w momencie, gdy zamawiający zleci przewóz przesyłki lub np. zamówi jedzenie i zakupy z dostawą do domu, wówczas na urządzeniu mobilnym kuriera znajdującego się w pobliżu pojawia się możliwość zaakceptowania zlecenia. Należy jednak zaznaczyć, że kurier nie ma obowiązku przyjęcia zlecenia do realizacji. W ten sposób kurierzy samodzielnie wybierają, ile zleceń chcieliby wykonać danego dnia, a co za tym idzie – ile zarobić.

Ponadto kurier w aplikacji samodzielnie określa sobie godziny pracy. Może to być zatem czas przed zajęciami na uczelni, popołudnie lub późne godziny wieczorne – w zależności od dostępności. Choć wiele osób traktuje pracę poprzez aplikacje jako dorywczą, może to być także główne źródło dochodu.

Glovo kurier

Rozpocznij pracę jako kurier Glovo!

Zaczynam już dziś!

Od czego zależą zarobki kurierów?

Zarobki kurierów pracujących w firmach kurierskich różnią się w zależności od województwa i obsługiwanych rejonów. Średnie wynagrodzenie w 2021 roku wynosiło 2800 zł (dla osób, których obowiązywała umowa zlecenie, stawki mogły być nieco wyższe). W zależności od przedsiębiorstwa niektórzy kurierzy otrzymują premie np. za szybką i bezbłędną realizację zleceń.

Zarobki kuriera w aplikacji

Kurierzy pracujący w aplikacjach nie mają określonego stałego miesięcznego wynagrodzenia. Dochód zależny jest od rodzaju zleceń i wielu innych czynników. Wpływ na wysokość wynagrodzenia za pojedyncze zlecenie mają takie aspekty jak warunki pracy (np. zła pogoda), początkowa stawka za zlecenie, czas oczekiwania na odbiór produktów, czy ilość przejechanych kilometrów.

Zwykle podczas akceptacji zlecenia kurier może od razu poznać swoje wynagrodzenie. Średnie zarobki za godzinę pracy oscylują w granicach od 24 do 34 zł. Miesięczne zarobki kurierów w aplikacjach zależą więc od ilości zrealizowanych zleceń i mogą to być wypłaty zarówno do 1000 zł, jak i powyżej 4000 zł.

Jak zostać kurierem?

Do pracy na stanowisku kuriera nie jest wymagane konkretne wykształcenie. Chcąc pracować jako kurier w firmie kurierskiej, trzeba przejrzeć wiele ofert pracy i wybrać tę, która wydaje się najatrakcyjniejsza. Następnie należy przejść przez standardowy proces rekrutacyjny – wysłać CV i oczekiwać na kontakt ze strony przedsiębiorstwa.

Z kolei w przypadku chęci pracy jako kurier w aplikacji, wystarczy zarejestrować się w panelu kuriera, wypełnić wymagane formalności, odebrać niezbędne do pracy akcesoria (np. torbę termiczną) i… zarabiać! Jak widać, rozpoczęcie pracy w aplikacjach kurierskich jest szybkie i proste.

Tradycyjnie czy mobilnie?

Która praca jest lepsza – w tradycyjnej firmie kurierskiej czy w aplikacji? W zależności od osobistych preferencji odpowiedzi mogą być różne, jednak warto pamiętać o pewnych różnicach:

  • Praca tradycyjnego kuriera zaczyna się od wczesnych godzin porannych i kończy po południu. Kurierzy pracujący w aplikacji mogą samodzielnie ustalić godziny swojej pracy.
  • Tradycyjni kurierzy zwykle zarabiają określoną stawkę. Kurierzy w aplikacji mają stały wpływ na wysokość swoich miesięcznych zarobków.
  • Praca w tradycyjnej firmie kurierskiej wiąże się z koniecznością samodzielnego załadunku samochodu dostawczego często bardzo ciężkimi paczkami. Kurierzy w aplikacji podczas wyświetlania zlecenia od razu wiedzą, jaka będzie średnia waga paczki i mogą zdecydować, czy chcą zaakceptować przewóz.
  • Tradycyjni kurierzy przemieszczają się dużymi samochodami dostawczymi, co często sprawia wiele problemów z parkowaniem i przemieszczaniem się po zakorkowanych miastach. Kurierzy pracujący w aplikacji mogą wybrać wygodny i dostosowany do pogody środek transportu.