Każdy, kto planuje rozpoczęcie pracy jako kurier lub dostawca jedzenia, na początku swojej kariery stanie przed koniecznością podjęcia decyzji co do sposobu poruszania się w swojej pracy. A możliwości są aż trzy – rower, skuter i samochód kurierski. Który z nich wybrać i dlaczego? Jakie zalety i wady ma każdy z nich? Czym kierować się podejmując decyzję i dlaczego jest ona ważna? Czy koniecznie musisz brać samochód dostawczy w leasing? Zachęcamy do lektury!

Samochód kurierski

Pierwszą z możliwości jest samochód kurierski. Kurierzy bardzo chętnie z samochodów korzystają, mają one bowiem wiele zalet. Na rynku dostępne są różne modele samochodów dostawczych i osobowych – jaki samochód kurierski wybrać? To zależy oczywiście. Jeśli zdecydujesz się poruszać właśnie samochodem, musisz przede wszystkim zastanowić się, co będziesz przewoził – tylko wtedy będziesz mógł wybrać najlepszy dla Ciebie model auta.

Jako kurier przewożący paczki rzeczywiście będziesz potrzebował auta z większą przestrzenią ładunkową i podwyższonym dachem – potrzebny Ci więc będzie samochód dostawczy. Ale jeśli planujesz pracę dostawcy jedzenia, wystarczy Ci ekonomiczny pojazd osobowy. Jakie jest najlepsze auto dla kuriera dostarczającego jedzenie? Wbrew pozorom nie musi być ani duże ani ekskluzywnie wyposażone – ważne, aby miało niezawodny silnik, dawało możliwość łatwego manewrowania w ciasnych, zatłoczonych przestrzeniach miejskich oraz zapewniało kurierowi komfort pracy.

Auto dla kuriera – zalety poruszania się samochodem

Najlepsze auto to pojazd ekonomiczny i niezawodny. Jeśli nie masz własnego pojazdu, zdecyduj się na wynajem samochodu, który oferuje partner takich marek jak Uber, Glovo czy Bolt – firma MB Partner. Oferuje ona liczne modele aut idealnych dla kuriera dowożącego jedzenie.

kobieta pakująca zamówione posiłki do samochodu

Jedną z najważniejszych zalet pracy w samochodzie jest fakt, iż kurier czy dostawca ma dostęp do większej przestrzeni ładunkowej niż w przypadku roweru lub skutera. Nawet jeśli nie jest to typowy samochód dostawczy, a nieduży model miejski, to jednak do jego wnętrza można zabrać znacznie więcej niż do torby przewożonej na plecach. Nawet większe paczki bez problemu można umieścić na tylnej kanapie lub w bagażniku.

Dzięki temu dostawca może przyjąć i obsłużyć znacznie więcej zamówień w krótszym czasie, a więc i więcej zarobić. Jest to jednak możliwe w przypadku kuriera, który potrafi skutecznie zaplanować trasę przejazdu i dopasować do niej lokalizację przyjmowanych zgłoszeń – powinien on więc albo dobrze znać miasto, albo sprawnie posługiwać się nawigacją.

Poza tym auto zapewnia znacznie większy komfort pracy niż rower lub skuter – nie dość, że jest wygodniej, to jeszcze żadne warunki atmosferyczne – śnieg, mróz, wiatr, upał – nie przeszkadzają w pracy. Również sam ładunek nie jest narażony na przemoknięcie lub rozmrożenie w czasie przewozu autem.

Rower dla dostawcy jedzenia lub kuriera

Dla firmy kurierskiej rower nie jest żadnym rozwiązaniem, ale dla dostawcy rozwożącego jedzenie – zdecydowanie tak. Jeśli więc nie możesz lub nie chcesz poruszać się autem, masz do wyboru jeszcze rower lub skuter.

Zalety poruszania się rowerem

Samochody generują koszty – nawet jeśli pojemność ich silnika jest nieduża, nawet jeśli należą do klasy ekonomicznej i są użytkowane zgodnie z dobrą praktyką eco drivingu. Rower natomiast nie – jego napęd stanowi siła mięśni dostawcy. Jest więc tańszy pod względem kosztów eksploatacji w porównaniu do kosztów korzystania z auta. Rower także możesz wypożyczyć od MB Partner, jeśli zdecydujesz się pracować jako dostawca.

dostawca jedzenia na rowerze, z torbą na plecach

Jakie jeszcze zalety ma rower? Jeśli choćby trochę znasz miasto i masz nieco krzepy, to praca na rowerze będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Przede wszystkim pozwoli ominąć korki na ulicach, a więc poruszać się swobodnie i szybko. No i zwiedzić, poobserwować i podziwiać nieznane Ci dotąd miejsca w mieście. Jest więc świetną propozycją dla młodych, aktywnych osób.

Skuter – czy to dobry wybór dla kurierów?

Skuter stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy samochodem a rowerem. Z jednej strony wyposażony jest w napęd, z drugiej jednak – jest nieduży i zwrotny.

Zalety jazdy skuterem

Korzystanie ze skutera i poruszanie się nim nie wymaga używania siły – to pojazd z napędem, który pozwala na rozwinięcie prędkości do nawet 45 km na godzinę. W warunkach miejskich jest to prędkość całkowicie zadowalająca. Ale swoją zwrotnością dorównuje rowerowi – z łatwością wjedziesz nim między samochody i ominiesz korki.

Jaki pojazd więc wybrać?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi – każdy bowiem dostawca ma inne potrzeby i możliwości. Zanim więc zdecydujesz, poważnie je przemyśl, a niezależnie od tego, co wybierzesz, pojazd możesz wypożyczyć w MB Partner.